Brak roku produkcji na oponie

Rok produkcji opony sprawdzamy poprzez odczytanie cyfr w specjalnej ramce, które poprzedza napis “DOT” i bardzo często kilka innych oznaczeń. Niestety istnieją opony na których roku produkcji nie ma.

Opona z usuniętym rokiem produkcji. Źródło: zakład wulkanizacyjny, przywiózł ją klient do wymiany na letnie w BMW E60 545i (333 koni mechanicznych). Wulkanizator odmówił montażu ogumienia i zarekwirował oponę.

Opona z usuniętym rokiem produkcji. Źródło: zakład wulkanizacyjny. Przywiózł ją klient do wymiany na letnie w BMW E60 545i ze zdjętym ogranicznikiem prędkości (333 koni mechanicznych, prędkość maksymalna około 270 km/h). Wulkanizator odmówił montażu ogumienia i zarekwirował oponę.

Podczas oględzin samochodów używanych oraz używanych opon kilku krotnie spotkałem się z taką sytuacją, że rok produkcji opony został zamazany przez sprzedającego. Często sprzedający twierdzi, iż opony mają DOT w innym standardzie ale jest pewien, że to nie są “stare gumy”.

2 thoughts on “Brak roku produkcji na oponie

 1. AdriJan

  Ja tam widzę rocznik 2000, opona 16 lat… za jazdę na takiej oponie BMW 545 powinien być dożywotni zakaz jazdy autem szybszym niż Seicento 900.

  Reply
  1. Jurek

   Bez przesady… ale mój kumpel, ja takich określam jako “Niemcofani” sprowadził sobie Audi A4 B6 1.9 TDI a Niemiec rocznik bodajże 2002. Odczytałem mu rok z opon: 2001. Nie wierzył. Powiedział, że to “rocznik Niemiecki”, że oni mają inne standardy i że na pewno w Niemczech wymienia się opony raz na 5 lat bo tak czytał w “Auto Świecie”. Turbosprężarka również była zajechana ale przeczytał że jej żywotność to 200 000 km a samochód miał 75 000 km (na liczniku).

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *