Konwersja zawieszenia pneumatycznego

W 10-cio letnich samochodach i starszych koszt naprawy zawieszenia pneumatycznego często oznacza wydatek 20-30% wartości pojazdu. Przykładowo w Porsche Cayenne, które (egzemplarze z początku produkcji) możemy kupić już za nieco ponad 40000 zł komplet nowych miechów pneumatycznych to około 10000 zł. W samochodzie, który – jak każdy stary samochód – ma wiele innych wad jak mi. luzy w zawieszeniu (wyrobione wahacze, tuleje), problemy z układem kierowniczym (przekładnia do regeneracji), objawy zużycia silnika i skrzyni biegów wydatek tak dużej sumy na zawieszenie często nie ma sensu.

Przeróbka na klasyczne zawieszenie

W większości samochodów możliwa jest adaptacja zawieszenia pneumatycznego do zawieszenia standardowego. Pozbywamy się w ten sposób nie tylko awaryjnych elementów pneumatyki ale i również kapryśnej elektroniki sterującej. Tego typu konwersja zawieszenia pneumatycznego odbywa się za pomocą specjalnych elementów umożliwiających montaż elementów klasycznego zawieszenia. Zazwyczaj w zestawie do konwersji znajdziemy już klasyczne sprężyny i amortyzatory.

Czy nie szkoda?

Oczywiście sprawne zawieszenie pneumatyczne ma wiele zalet. Jednak jeśli w zamian mamy jeździć samochodem z szarpiącą skrzynią biegów czy kopcącym silnikiem to zdecydowanie lepiej jest pozbyć się zawieszenia pneumatycznego a zaoszczędzone pieniądze wydawać na ww. elementy. Podczas eksploatacji pojazdu musimy kierować się priorytetami i nierozsądne byłoby np. zakładanie sprzętu audio za kilka tysięcy złotych do samochodu, który ma łyse opony…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *