Dlaczego szyby zamarzają?

Chyba każdy kto korzystał z samochodu zimą, szczególnie takiego który stoi na dworze, miał do czynienia z zamarzniętą szybą. Mało osób się jednak zastanawia dlaczego się tak dzieje?

zamarznieta-szyba

Pęknięta szyba? Spokojnie, to tylko lód… w naszych warunkach klimatycznych czasami zdarza się, że na przedniej szybie gromadzi się aż jednocentrymetrowa jego powłoka

Szyba zamarznięta od wewnątrz

Jak wiadomo lód powstaje z wody. Aby doszło do oblodzenia najpierw skroplona woda musi zamarznąć. Dlaczego więc woda skrapla się na szybie samochodu?

W samochodzie podczas jazdy zimą panuje dużo wyższa temperatura niż na zewnątrz. Maksymalna ilość pary wodnej jaka “mieści” się w powietrzu silnie zależy od temperatury. Im wyższa temperatura tym więcej w powietrzu może znajdować się pary wodnej. Wewnątrz auta panuje powietrze wilgotne. Wilgoć bierze się z mokrych dywaników podłogowych, mokrych ubrań butów oraz z wydychanego przez pasażerów powietrza.

Gdy samochód zostawiamy na noc temperatura w jego wnętrzu spada i para się skrapla. Skraplająca się para przy ujemnych temperaturach niekiedy zamarza na powierzchni szyby. Powoduje to oblodzenie szyby od wewnątrz.

Dlaczego szyby zamarzają od zewnątrz?

Ciepła szyba sprzyja topnieniu opadającego śniegu. Śnieg ten zostawia na powierzchni wody kropelki wody, które zamarzają. Cykl ten niekiedy wielokrotnie się powtarza a za każdym razem szyba jest bardziej chropowata przez przyczepiony do niej lód i jeszcze bardziej staje się oblodzona.

Szyby zamarzają tym bardziej im intensywniej korzystamy z ogrzewania i im więcej osób jeździ samochodem.

Aby uniknąć zjawiska zbyt gorącej szyby wiele aut z automatyczną klimatyzacją posiada nawiew zimnego powietrza na szybę i górne kratki wentylacyjne oraz ciepłego na stopy. Zwiększa to również komfort cieplny użytkowników pojazdu.

 

2 thoughts on “Dlaczego szyby zamarzają?

  1. Etmu

    A co powiecie na polewanie szyby lekko ciepłą wodą? Ja tak odmrażam samochód od lat potem jadę autostradą więc wszystko wyschnie.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *