Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku

Oczywistym faktem jest, iż samochód po wypadku jest warty mniej niż taki sam samochód w stanie nieuszkodzonym. Jak jednak obliczyć jego wartość po wypadku?

Koszty naprawy samochodu po wypadku

Na koszt naprawy samochodu po wypadku składają się:

  • koszty części zamiennych (nowych bądź używanych)
  • kosztów robocizny związanej z demontażem i montażem części
  • kosztów regulacji świateł, elementów zawieszenia (regulacja zbieżności)
  • kosztów napraw blacharskich
  • kosztów malowania auta

Samochód naprawiony, po kolizji nie koniecznie musi być tyle samo wart co samochód bezwypadkowy!

Jeśli uszkodzeniu podczas kolizji uległy elementy, które bez problemu możemy w całości wymienić bez ingerencji w konstrukcję jak np. reflektory, niemalowany zderzak to wartość pojazdu po naprawie jest taka sama jak wartość pojazdu nieuszkodzonego.

Trochę w gorszej sytuacji jesteśmy, jeśli nasz pojazd w czasie naprawy miał wymieniane elementy nadwozia, które musiały zostać polakierowane. Wtedy – szczególnie jeśli samochód jest stosunkowo nowy, ma do 3 lat, następuje spadek wartości przy naprawie lakierniczej.

W jeszcze gorszej sytuacji są właściciele pojazdów, w których w trakcie kolizji nastąpiło uszkodzenie elementów nadwozia, które są wspawane tj: tylny błotnik, próg, słupek. Wtedy fachowa naprawa jest droga a i tak samochód po naprawie nie będzie wart tyle co nieuszkodzony przed naprawą. Gruba warstwa lakieru na elementach takich jak nadkole przy zamku w tylnym błotniku skutecznie potrafi zniechęcić wielu kupujących. Takie elementy jak słupki czy progi malujemy więc w ostateczności: jeśli posiadają jedynie niewielkie rysy zabezpieczamy jedynie antykorozyjnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *