Dlaczego zimą “pada” akumulator?

Akumulator, który cały rok służy nam przyzwoicie gdy nadchodzi mróz odmawia posłuszeństwa. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego akumulatory samochodowe “nie lubią” mrozów?Akumulatory samochodowe to akumulatory ołowiowe. Pojemność takiego akumulatora spada wraz z temperaturą. W temperaturze -25 stopni Celsiusza pojemność akumulatora spada o około 40%! To dlatego w przypadku starych, w dużej części zużytych akumulatorów bądź akumulatorów niedoładowanych (jazda na bardzo krótkich odcinkach) pojemność jest niewystarczająca do zapalenia.

Im dłużej stoi samochód tym trudniej odpalić.

Nowoczesne samochody na postoju również pobierają prąd. Gdy nasz samochód stoi kilka dni mimo, że silnik nie jest uruchomiony to z każdym dniem samochód pobiera z akumulatora energię elektryczną. To dlatego jeśli mamy stary akumulator po 2 dniowym postoju jeszcze zapalimy ale gdy samochód postoi tydzień już nie… doraźnym rozwiązaniem problemu może być odpinanie klem akumulatora. Jeszcze bardziej doraźnym rozwiązaniem przy słabym akumulatorze jest… branie go na noc do ciepłego domu.

One thought on “Dlaczego zimą “pada” akumulator?

  1. Sev

    Polecam “ubranie na akumulator”. Gdy się jeździ codziennie naprawdę sporo daje. Miałem to w aucie co miało stary akumulator: zupełnie inne odpalanie rano.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *