Czy mechanik samochodowy to dobry zawód?

Jeszcze pół wieku temu, za czasów polski ludowej każdy kierowca musiał być jednocześnie mechanikiem. Samochody były awaryjne i wymagały od użytkowników ciągłej diagnostyki, wsłuchiwania się w silnik samochodu, uzupełniania wody w chłodnicy. Stosunkowo często wtedy również łapało się gumę. Dziś kierowca zawodowy mający w praktyce niskie pojęcie o mechanice nikogo nie dziwi. Do naprawy samochodów jest mechanik. Do prowadzenia auta kierowca. Czy ten pierwszy może być zadowolony z wykonywanej przez siebie pracy?

Czy mechanik to praca fizyczna?

Wulkanizatora, czy pracownika fabryki samochodowej można nazwać pracownikiem fizycznym. Pierwszy nonstop wykonuje określoną czynność polegającą na wymianie ogumienia bądż kompletnym montażu kół. Drugi non stop montuje te same części, będąc trybikiem w maszynie zwanej fabryką samochodów. Trudno jednak nazwać osobę, która musi:

  • zdiagnozować usterkę
  • wykazać się znajomością danego pojazdu
  • wykonać naprawę poprzez wymianę części na sprawne

zwykłym pracownikiem fizycznym. Faktycznie do bycia dobrym mechanikiem są wymagane predyspozycje fizyczne, gdyż praca ta nieraz wymaga sprytu, zwinności, siły i wytrzymałości przebywania w niewygodnej pozycji. Ale to nie wszystko. Osoba nie znająca się na technice, fizyce i nie znająca szczegółów budowy pojazdów dobrym mechanikiem nie będzie. Co najwyżej pomocnikiem mechanika, wykonującym czynności czysto fizyczne.

Mechanik to wysokiej klasy specjalista

Dziś dobry mechanik jest specjalistą. I to wysokiej klasy. Tak naprawdę musi się on wykazać dużo większą wiedzą niż zawody powszechnie uznawane za prestiżowe, tj. np. lekarz. Każdy samochód jest inny. Silniki mają w różnym miejscu nawet podstawowe elementy jak filtr powietrza czy wlew oleju. Ludzie mają serce czy płuca w standardowym miejscu. Mechanik musi się znać na swojej pracy by dokonać diagnozy i naprawić samochód. Lekarz może improwizować bo “w medycynie cuda się zdarzają”.

Ile powinien zarabiać mechanik samochodowy

Wydaje się, że napewno powyżej średniej krajowej. A już na pewno powinen zarabiać więcej niż przeciętny urzędnik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *