Opel Astra K

Astra K to Astra 5-tej generacji produkowana od września 2015 roku w polskich Gliwicach. A w wersji kombi od lutego 2016 w angielskim Ellesmere Port. Można by się żartobliwie zapytać ilu pracowników gliwickiej fabryki wyjechało do Ellesmere Port za większymi zarobkami? Astra 5-tej generacji wyróżnia się bardziej agresywną stylistką od spokojnej Astry J.

Mniejsza i lżejsza od starej Astry J

Astra K jest znacznie lżejsza od swojego poprzednika Astry J. Dla przestarzałej wersji silnikowej 1.4 100 KM, występującej w jednej i drugiej generacji dokładnie w takiej samej formie różnica w masie własnej wynosi aż 204 kg! Mowa tu o 5-cio drzwiowym hatchbacku.

Astra J po liftingu Astra K
Masa własna 5d hatchback 1373 kg 1169 kg

 

1.4 100 KM tylko w biedniejszych krajach; silnik idealny pod montaż taniej instalacji LPG

Tradycyjny wolnossący silnik 1.4 100 KM nie jest oferowany np. w Niemczech. W Polsce stanowi on najtańszą wersję silnikową. Jest tańszy od 1.0 Turbo 105 KM o 4000 zł. Silnik ten idealnie nadaje się do montażu instalacji gazowej, gdyż posiada prostą budowę i wielopunktowy, pośredni wtrysk paliwa. Koszt dobrej instancji gazowej, np. w PITEC instalacje gazowe Poznań to trochę ponad 3000 zł, więc mniej niż wynosi dopłata do wersji 1.0 Turbo.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *