Dlaczego nie warto kupować nowego samochodu z instalacja LPG?

Teoretycznie LPG pozwala najtaniej pokonać przysłowiowe 100 km. Jest także ekologiczny. “Na chłopski rozum” nowe samochody z LPG powinny być bardzo popularne. Dlaczego jednak tak nie jest?

 1. Nowoczesne silniki benzynowe nie są dostosowane do tanich instalacji gazowych
  Tanie instalacje gazowe, takie za 3-4 tysiące złotych są przystosowane do aut z wtryskiem pośrednim. Auta z silnikami z wtryskiem bezpośrednim możemy zagazować, ale musimy zastosować bardzo drogą instalację VI generacji (koszt obecnie 8 tysięcy złotych). Zwrot z inwestycji będzie więc dwukrotnie dłuższy, sięgając niekiedy 100 000 km. Co czyni inwestycję nieopłacalną.
 2. W nowym samochodzie droższe przeglądy
  Jeśli kupimy nowy samochód z instalacją LPG więcej zapłacimy za obowiązkowe badania techniczne. Samochód z LPG w ciągu 5 lat będzie musiał “przejść” aż 5 przeglądów (i to droższych, gdyż przegląd auta z LPG kosztuje więcej). Auto z silnikiem benzynowym zaledwie 2. To sprawia, że osoby pokonujące mało kilometrów zdecydowanie powinny pozostać przy silniku benzynowym.
 3. W nowym samochodzie montaż instalacji wiąże się z utratą wartości
  Wybór aut z seryjnym LPG jest niewielki. Montując LPG poza ASO z reguły tracimy gwarancję.
 4. Za granicą ilość stacji jest ograniczona
  Jeśli jeździmy na zachód europy, szczególnie przy autostradach liczba stacji LPG jest bardzo niewielka. A jeśli już – po godzinie szukania – znajdziemy stacje LPG za granicą, okaże się sporo droższy. To sprawia, że podróż mało palącym 1.2 TSI będzie o wiele bardziej wygodna niż autem z większym silnikiem, ale wyposażonym w instalacje LPG.
 5. Zasięg auta na gazie jest niewielki
  Typowy zasięg auta na LPG to 300-500 km. To bardzo niewiele w porównaniu z przebiegami możliwymi do osiągnięcia w aucie z dieslem pod maską.

LPG nie zawsze jest nieopłacalne. Do samochodów używanych LPG nadal pozostaje ciekawą alternatywą. Dlatego firmy takie jak instalacje gazowe Warszawa, cieszą się popularnością szczególnie wśród właścicieli nastoletnich samochodów z dużymi silnikami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *